Jak oswoić dziecko z koniem ?

dziecko na koniuZanim dziecko i konia połączy przyjaźń, jak w każdej tego typu relacji musi nastąpić moment zapoznania. Konie są z natury zwierzętami łagodnymi, pozytywnie nastawionymi do człowieka. Przy tym są również bardzo inteligentne i stanowcze i kiedy ktoś je skrzywdzi, zapamiętują na długo. Ważne jest zatem, aby przyjaźń dziecka z koniem budowana była od pierwszych chwil na bazie zaufania i zrozumienia.

Nawiązanie kontaktu z koniem odbywa się na poziomie niewerbalnym. Za pomocą mowy ciała zwierzę okazuje wszystkie odczuwane emocje. Jeśli dziecko ma nawiązać prawidłowe relacje z koniem, musi poznać jego potrzeby oraz umieć odczytywać sygnały, które wysyła koń za pomocą mowy ciała.umieć odczytywać sygnały
Dlatego pierwszy kontakt z koniem to pielęgnacja, czyszczenie go, czy karmienie. Istotne, aby czynności te miały miejsce w stajni, w boksie konia, czyli tam gdzie czuje się bezpieczny. Poznanie konia, jego zachowań to kluczowy element, który stanowi pierwszy krok w nauce jazdy konnej.
Dorośli nie zdają sobie sprawy, że w oczach dziecka koń jest naprawdę dużym zwierzęciem, którego widok może powodować nie tylko zachwyt, ale i strach. Dopóki będzie on towarzyszył dziecku, nie jest wskazane siadanie na konia, ponieważ zwierzę czuje emocje malucha i samo staje się niespokojne. Budowanie spokoju i poczucia bezpieczeństwa to podstawa relacji dziecko – koń.
Jeśli rodzic jest gotowy wprowadzić dziecko w świat koni, powinien znaleźć miejsce przyjazne dzieciom. Zawsze warto zasięgnąć informacji, czy dana stadnina oferuje zajęcia z wykwalifikowaną kadrą, która ma przygotowanie do pracy z małymi wielbicielami koni.
jazda_konna_dzieci_9jazda_konna_dzieci_10jazda_konna_dzieci_8zabawa dzieci z koniem2 komentarze

  1. Klub Jeździecki Kres to czarodziejskie miejsce. Cisza, spokój, przyroda, pachnące drzewa,dobrze wyposażone podwórko „plac zabaw”, liczne zwierzęta małe i duże. Dla dziecka z blokowiska to idealne miejsce na spędzenie soboty czy też innych dni w czasie wakacji, a i dla rodziców to duża przyjemność w ogóle tam być oraz patrzeć jak dziecko odpoczywa i doskonale się bawi. Można przyglądać się króliczkom,psom, kurkom, śwince morskiej, kucykowi, koniom, pobujać w hamaku, rysować w cieniu, biegać do woli. Atutem jest Pani organizująca czas dzieciom. Kompetentna, mądra,ciepła, z „podejściem” pedagogicznym. Nikt się przy niej nie nudzi, nie marudzi, za to przeżywa przygody, jak np. czyszczenie kucyka. Dziękujemy!

    Reply
    • My również dziękujemy za miłe słowa.

      Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *