Pierwsza lekcja jazdy konnej dla dzieci

jazda konna dzieci historia

jazda_konna_dzieci_11Pierwsza lekcja może przebiegać różnie w zależności od regulaminu danej stajni. Zazwyczaj jednak trwa ok. 30 – 45 minut. Zaczyna się przeważnie od czyszczenia oraz siodłania konia. Czynności te odbywają się pod okiem instruktora, który stopniowo wprowadza dziecko w świat koni. Opowiada o koniu, jego charakterze, upodobaniach. Dziecko nawiązuje pierwsze relacje ze zwierzęciem.
Kolejnym miejscem jest ujeżdżalnia, czyli plac do jazdy konnej. Instruktor pomaga dziecku wsiąść na konia, towarzysząc mu przy tym, dzięki czemu dziecko może czuć się bezpieczne.
Podczas pierwszych kilku zajęć koń będzie chodził na linie, czyli tzw. lonży. Widok dziecka na dużym koniu może wzbudzić niepokój rodzica, ale jest to zupełnie niepotrzebne. Instruktor doskonale zna konia i kontroluje jego zachowanie za pomocą lonży. Koń również reaguje na ton głosu instruktora.
Na początek dziecko poznaje stęp, czyli najwolniejszy krok konia. Instruktor zazwyczaj wprowadza proste ćwiczenia na koniu, które mają nie tylko znaczenie terapeutyczne, ale również pogłębiają więź między dzieckiem, a koniem.
Na pierwszych lub kolejnych zajęciach, kiedy dziecko poczuje się pewniej w siodle, pozna kolejny chód konia- kłus. Instruktor zapozna dziecko z anglezowaniem, czyli naprzemiennym podnoszeniem się w siodle i opadaniem. Czynność ta nie tylko wzmacnia odwagę, ale jest również doskonałym ćwiczeniem na mięśnie ud oraz pośladków.
Pierwsze zajęcia mają wpływ na przebieg kolejnych. Jeśli spodobają się dziecku, będzie chciało kontynuować swoją przygodę z koniem. Warto zatem wybrać zajęcia z instruktorem, który od pierwszych chwil zachęci dziecko do nowej pasji.
jazda_konna_dzieci_8sobota_stadnina_koni4jazda_konna_dzieci_4
Zobacz również : Jak oswoić dziecko z koniemTwój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *