Jazda konna z elementami hipoterapii ( na Podlasiu)

hipoterapia podlasieHipoterapia to jedna z metod rehabilitacji osób niepełnosprawnych, jak również osób które mają wadę postawy, zaburzenia posturalne, nadwagę, niską samoocenę.
Hipoterapia polecana jest szczególnie w przypadku dzieci, gdzie regularna terapia przynosi widoczne efekty.
Stan dzieci poprawia się podczas jazdy konnej i kontaktu ze zwierzęciem. U wielu dzieci obserwuje się nawiązanie uczuciowej więzi z koniem, co następnie skutkuje wzmocnieniem poczucia własnej wartości, jak i wpływa na rozwój samodzielności.
Hipoterapia to wyjątkowa metoda usprawniania, dzięki nieocenionej pomocy konia, który sprawdza się w roli terapeuty. Koń i jego ruch dają niespotykane w innych metodach terapeutycznych możliwości.
Ruch grzbietu końskiego w stępie jest identyczny z ruchami miednicy prawidłowo kroczącego człowieka. W tym samym czasie barki oraz luźno zwisające kończyny dolne również odwzorowują właściwy chód człowieka.
Jazda na koniu zmniejsza również napięcie mięśni. Temperatura ciała konia jest wyższa, aniżeli człowieka, co w naturalny sposób wpływa na ogrzanie mięśni jeźdźca i ich rozluźnienie.
Łagodne, rytmiczne i równomierne kołysanie w stępie na przemian napina i rozluźnia mięśnie. Wcześniej napięte i przykurczone stopniowo ulegają rozluźnieniu i rozciągnięciu. Bardziej wiotkie mięśnie, wzmacniają się.
Konieczność utrzymania prawidłowej sylwetki podczas jazdy zmusza do prostowania się. Wzmacniają się mięśnie brzucha, grzbietu oraz obręczy biodrowej.
Podczas długotrwałych ćwiczeń korekcyjnych z rehabilitantem dziecko może zniechęcić się. Koń wymaga od niego ciągłej aktywności, kontaktu, przy tym oddając dziecku swoje emocje. Hipoterapia jest dla dziecka tak atrakcyjna, że jest formą nagrody, a nie ciężkim wysiłkiem. Świat widziany z wysokości końskiego grzbietu jest dla dziecka piękniejszy i pełniejszy. Obcowanie z tym przyjacielskim zwierzęciem wpływa na równowagę emocjonalną młodego jeźdźca. Koń to żywa pomoc terapeutyczna, dydaktyczna i edukacyjna.Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *