Jakie konie pomagają w zajęciach z hipoterapii?

konie hipoterapia podlasieKoń wykorzystywany w hipoterapii powinien przede wszystkim być spokojny i zrównoważony. Koń przeznaczony do hipoterapii musi łatwo nawiązywać kontakt z jeźdźcem, być spokojny, opanowany, nie podskubywać, nie zrywać się podczas jazdy.

Brak jakiejkolwiek agresji oraz pokłady cierpliwości to kolejne ważne cechy. Koń, który będzie brał udział w zajęciach z hipoterapii powinien być przyzwyczajony do gwałtownych i nieskoordynowanych ruchów jeźdźca. Nie powinien bać się i zrywać przy krzykach dziecka, odgłosach płynących z otoczenia.

Dlatego też do pracy z osobami chorymi wykorzystuje się zazwyczaj konie nieco starsze, zazwyczaj 7- 8 letnie. Brana jest pod uwagę również rasa konia, ale podstawą wyboru jest jego osobniczy charakter.
Wbrew pozorom istotny jest również wygląd konia, który przeznaczony jest do zajęć z hipoterapii. Koń nie może być kościsty, ponieważ większość zajęć odbywa się bez użycia siodła. Koń powinien mieć rytmiczny chód, a przy tym sprężysty, nienaganny i staranny.

Zwierzę, które będzie pracowało z danym jeźdźcem powinno być do niego dobrane pod względem wielkości oraz wagi.
Koń nie może być również chory ani zmęczony. Jest to żywe zwierzę, więc również zmęczone może odmówić współpracy, być sfrustrowane. Wówczas proces terapeutyczny nie będzie przebiegał prawidłowo.

Hipoterapia Białystok OfertaTwój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *